Emerytura lub renta z zagranicy
Szanowny Kliencie,
Jeżeli Twoim miejscem zamieszkania dla celów podatkowych jest Polska oznacza to, że podlegasz nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce.
Jeżeli otrzymujesz świadczenia emerytalne lub rentowe z kraju innego niż Polska to zobowiązany jesteś, przed otrzymaniem pierwszej wpłaty, poinformować o tym Bank prowadzący rachunek, na który wpływa taka zagraniczna emerytura/renta.
W tym celu złóż w Banku:
-
oświadczenie osoby otrzymującej emeryturę/rentę zagraniczną – formularz dostępny na stronie internetowej lub w placówce Banku
-
kopię decyzji o przyznaniu świadczenia przez zagraniczną instytucję przetłumaczoną na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Dlaczego to takie ważne?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, w przypadku rent i emerytur z zagranicy, Bank pełni rolę płatnika i zobowiązany jest do poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Zobowiązania te wynikają z z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z art. 85 ust. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Jaka jest wysokość zaliczek na podatek i składki na ubezpieczenie zdrowotne?
Zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych jest potrącana według obowiązującej w danym roku skali podatkowej.
Składka zdrowotna stanowi 9% podstawy wymiaru składki.
Co Bank robi z pobranymi zaliczkami i składkami?
Pobrane przez Bank zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych przekazywane są na rachunek Urzędu Skarbowego.
Pobrane przez Bank składki na ubezpieczenie zdrowotne przekazywane są na rachunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Czy Bank pobierze zaliczki i składki od każdego świadczenia z zagranicy?
O tym, czy emerytura/renta przekazana z zagranicy będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce decydują postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których strona jest Polska. Umowy te precyzyjnie określają, w którym państwie pobierany jest podatek.
Sładka zdrowotna pobierana jest przez Bank, jeśli otrzymujesz świadczenie z państwa spoza Unii Europejskiej lub spoza Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jeśli otrzymujesz świadczenie z państw Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu innych niż Polska składkę zdrowotną pobiera się tylko wtedy, gdy pobierasz polską emeryturę lub rentę, która podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Zasadność potrącania składek zdrowotnych weryfikowana jest indywidualnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Co zrobić, jeżeli nie zgadzam się z poborem zaliczek/składki na ubezpieczenie zdrowotne?
Jeżeli masz wątpliwości co do zasadności poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, możesz złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Taki wniosek składa się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Szczegółowe informacje na temat zasad składania wniosków znajdują się na stronie Krajowej Informacji Skarbowej.
Jeżeli masz zastrzeżenia dotyczące zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pobranych już przez Bank, możesz złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty, zgodnie z art. 75 ustawy Ordynacja Podatkowa, do Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na miejsce siedziby Banku.
Jeżeli masz zastrzeżenia dotyczące składki na ubezpieczenie zdrowotne, możesz złożyć wniosek o rozpatrzenie sprawy dotyczącej objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym do właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego NFZ w trybie art. 109 Ustawy o świadczeniu opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Uzyskane indywidualne interpretacje przepisów prawa należy przedłożyć w Banku w celu przeprowadzenia ponownej analizy stosowanych czynności opodatkowania i składkowania emerytury/renty z zagranicy.
Czy dostanę od Banku PIT 11?
Jeśli dostarczyłeś do Banku poprawnie wypełnione Oświadczenie osoby otrzymującej emeryturę\rentę zagraniczną oraz kopię decyzji o przyznaniu świadczenia, Bank wyśle PIT-11:
-
do właściwego Urzędu Skarbowego w terminie do końca stycznia,
-
do Ciebie w terminie do końca lutego.
Informację PIT-11 musisz uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym.